Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya solucanı (Latince adıyla eisenia foetida), ilk kez 1956 yılında Kaliforniya’da elde edildi. Ortalama 5-8 cm’lik bir uzunluğa sahip olan bu solucanlar, adını derisinin kırmızı renginden almaktadır. Sıcaklığın 0 derecenin altında ve 40 derecenin üzerinde olmadığı, dünyanın herhangi bir yerinde yetiştirilebilen kırmızı Kaliforniya solucanının üremesi için en uygun sıcaklık 20 derecedir. Hızlı bir üreme döngüsüne sahip olan bu solucanlar, ortalama her 1.5 ayda bir iki katına çıkmaktadır.

Kırmızı Kaliforniya solucanı, pek çok farklı amaca hizmet edebilir; solucan gübresi üretebilirler, iç mekan gübrelemede, balıkçılıkta, kümes hayvanları için yüksek proteinli yem üretmede, kuş ve balık beslenmesinde kullanılabilir. Bu solucanlar, organik atıkların en başarılı işleme birimi olarak hizmet ederler ve çok kısa bir sürede, çok yüksek kalitede organik gübre üretebilirler. Atıkları, bağırsaklarından işlendikten sonra sindirilir ve biohumusa dönüştürülür. Her tür organik atığı işleme kapasitesine sahip olduklarından; günümüzde hayvancılık atıkları, endüstriyel atıklar ve atık su atıklarının işlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu nedenle, kırmızı Kaliforniya solucanlarının bazı çevre kirliliği problemlerini çözebileceğine de inanılmaktadır.

organik solucan gübresi

Bu solucanlar, doğanın en büyük organik gübrelerini üreten solucanlarıdır ve solucan çiftlikleri için harika bir seçimdir. Birçok farklı isimle anılan bu solucanların diğer bazı isimleri; “kaplan solucanlar”, “gübre solucanlar”, “organik gübreli solucanlar” ve “alabalık solucanlar”dır. İsmi değişiklik gösterse de, dünya üzerinde var olan en iyi gübre solucanlarıdır.

Kırmızı Kaliforniya solucanları; dayanıklı, bakımı kolay, kolay ve hızlı üreyebilir, çok çeşitli sıcaklıkları tolere edebilir ve büyük miktarlarda organik atık yiyebilir olduklarından, solucan çiftliklerinde sıkça tercih edilmektedir. Yine de, bir yerlere gidip biraz kırmızı Kaliforniya solucanı satın almadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler de vardır. Gelin isterseniz, bu solucanların kendine has avantajlarına göz atarak başlayalım…

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Özellikleri

Kırmızı Kaliforniya solucanları, onları favori kılan pek çok özelliğe sahiptir. Solucan tarımına uygun olan tüm solucanlar arasında; en uyarlanabilir, çok çeşitli çevresel koşullara ve değişikliklere en fazla dayanabilen solucanlar kırmızı Kaliforniya solucanlarıdır. Toprağın derinliklerinde gelişen solucanların aksine, bitkisel organik maddenin doğrudan ayrıştırılmasının hemen altında, yüzeyin biraz altında gelişebilirler. Ayrıca, sevdikleri özel bir şey yoktur. Çürüyen yaprakları, otları, odunları ve hayvan gübrelerini yiyebilirler.

Boyut olarak oldukça küçüktürler, genelde 8 cm’den daha uzun değildirler. Ancak, her hafta ağırlıklarının ortalama üç katına kadar besin alabilirler. Koloni halinde yaşamayı severler. Yakın teması sevmelerinden, üretken birer üretici oldukları anlaşılmaktadır. Bu özellikleri, solucan çiftlikleri için de ideal bir tür olduklarını göstermektedir.

organik solucan gübresi

Bu solucanların bir diğer önemli özelliği de, çok çeşitli sıcaklıklara dayanıklı olmalarıdır. Genel olarak, 18-27 derece aralığında gelişirler. Sıcaklık bunun altına indiğinde, donma koşullarına karşı korunmaları gerekir. Ancak pek çoğu, soğuklara karşı da kolayca dayanabilmektedir. Benzer şekilde, sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde de, solucan çiftlinin serin tutulması gerekmektedir. Sıcaklığın yükseldiği alanlarda, solucanlar bölmelerden kaçmaya çalışacaktır. Bu nedenle, onları mümkünse gölge bir yerde ya da bodrum katta saklamak gerekmektedir.

Doğduktan yaklaşık 9 hafta sonra, yetişkin birer Kırmızı Kaliforniya solucanı olurlar. Bu sayede, en küçük solucanlar bile yaklaşık 2 ay içerisinde üremektedir. Pek çok faktör, üremelerini etkilemektedir. Özellikle besin kaynaklar, sıcaklık koşulları üremelerinde iki önemli etkendir. Onlara yiyecek, nem ve uygun malzemeleri sağlarsanız, mutlu bir şekilde kolonileri ile kalmaya devam edeceklerdir. Yeterli oranda beslenmezlerse, yiyecek aramaya gideceklerini de unutmayın. Diğer tüm solucanlar gibi, kırmızı Kaliforniya solucanları da deri yoluyla oksijen solurlar. Nemli bir ortam, daha iyi olacaktır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının Beslenmesi

Bu solucanları beslemek oldukça kolaydır. Yiyecek artıklarını, yaprakları ve bahçe atıklarını tercih edebilirsiniz. Ancak, onları sağlıklı tutmak için bilmeniz gereken bazı önemli noktalar da vardır. Bu bölümde, kırmızı Kaliforniya solucanlarının beslenmesinden yer verebileceğiniz bazı temel besin maddelerini bulabilirsiniz.

  • Havuç, marul, bezelye, patates, yapraklı sebzeler, baklagiller,
  • Narenciye dışındaki meyveler,
  • Yumurta kabukları
  • Filtre kahve atıkları,
  • Ağaç yaprakları,
  • Bahçe atıkları,
  • Yaşlı hayvan gübresi
  • Solucan yemi

Bununla birlikte, kırmızı Kaliforniya solucanı beslenmesinde; narenciye meyveleri, et ürünleri, süt ürünleri, yemeklik yağlar, insan atığı ve evcil hayvan atığına yer vermekten kaçınmalısınız.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Sinir Sistemi

Basit bir canlıdır ve bu durum, beyinlerine de yansır. Duyusal verileri alan bir sinir demetleri vardır. Bu sinir demeti; nem seviyelerini, ışık ve ısı ile ilgili verileri ve titreşimleri işlemektedir. Bu veri işlemenin ardından, kendilerini güvende, tok, sıcak hissetmelerine bağlı olarak çevrelerine tepki verebilirler.

Kan Dolaşımı Sistemi

Kırmızı Kaliforniya solucanları beş adet kalbe sahiptir ve her haznede, kan akışını düzenleyen bir bölüm bulunmaktadır. Kan, vücutlarına oksijen ve besin sağlamaktadır. Sıvı atıkları da, idrar yani cilt yoluyla atılmaktadır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Sindirim Sistemi

Sindirim sistemleri, ağız boşluğu adı verilen bölümden başlamaktadır. Yiyecekler sırasıyla; önce ağızdan, sonra yemek borusu, bağırsak ve son olarak anüsten geçmektedir. Ağızlarındaki hücreler sayesinde, yenilebilir ve yenilemez maddeleri farkı anlayabilirler. Yiyecek, daha sonra ağızdan sindirim sistemine çekilir ve ürün, yemek borusundan aşağıya doğru yolu alır. Kısmen sindirilen yiyecekler, daha sonra bağırsaktan geçer ve bu bölümde, pek çok besin emilir. Daha sonra, besinler anüsten dışarı atılmaktadır.

 Özetleyecek olursak…

Kırmızı Kaliforniya solucanları; hem iç mekan gübrelemelerinde, hem solucan gübresi üretiminde, hem de balıkçılık, kümes hayvanı beslenmesi ve kuş beslenmesi gibi alanlar için oldukça faydalıdır. Bununla birlikte, hızlı ve kolay gelişen, mütevazi hayvanlardır. Anatomik olarak, organik maddeleri parçalamak için oldukça uygunlardır. Organik Solucan Gübresi, bitkiler için ucuz ve %100 organiktir. 

organik solucan üretimi %100 organik ve yerli toprak verimliliği arttırma. Yukarı